Jaskinia Zbójecka – legenda o zbóju Madeju

OLYMPUS DIGITAL CAMERA    Jaskinia Zbójecka (warto zobaczyć)

 

Jaskinia Zbójecka w Łagowie jest jedną z najwcześniej znanych jaskiń świętokrzyskich. Znajduje się ona w krasowym wąwozie Dule. Razem z wąwozem Dule, Jaskinia Zbójecka jest jednym z najcenniejszych przykładów zjawisk krasowych. Wymieniają ją publikacje geograficzne z końca XIX i początków XX wieku, zazwyczaj bez nazwy lub jako Jaskinię Łagowską.  Jaskinia Zbójecka należy do najdłuższych na Kielecczyźnie (200m dłg.). Jest to jaskinia typowo „jurajska”, w rodzaju Piętrowej Szczeliny. Do dziś Jaskinia Zbójecka jest synonimem turystycznym Łagowa. W tylnej ścianie Dużej Sali znajduje się półka skalna zwana Madejowym Łożem, a związana z legendą o zbóju Madeju, który tu, w jaskini nazwananej Jaskinia Zbójecka  mieszkał setki lat temu…….

Legenda o Zbóju Madeju

Jaskinia Zbójecka, zboj-madej.jpg

Zbój Madej, Jaskinia Zbójecka

 

Dawno temu, kiedy w świętokrzyskich lasach grasowały bandy zbójów, pewien zamożny kupiec wracał z Krakowa naładowanym po brzegi wozem. Była ciemna noc i kupiec zabłądził w puszczy, a na dodatek ciężki wóz ugrzązł w błocie. W leśnej głuszy nie spodziewał się od nikogo pomocy. Wtem zjawiła się przed nim tajemnicza postać. Nieznajomy obiecał, że pomoże kupcowi dostać się na drogę, pod warunkiem, iż za przysługę otrzyma coś, co kupiec zostawił w domu, a o czym nie wie. Kiedy nieznajomy kazał podpisać umowę krwią, domyślił się, że ma do czynienia z diabłem.

Po przybyciu do domu dowiedział się, że żona urodziła syna.

Jego to nieświadomie obiecał diabłu. Mijały lata, chłopiec rósł, był dobry i mądry. Pewnego dnia, zrozpaczony ojciec wyznał swoją ponurą tajemnicę. Chłopiec przyrzekł, że pójdzie do piekła i odbierze diabelską umowę. Młodzieniec zagrzany łzami matki i błogosławieństwem ojca, wyruszył w drogę.

Minął Święty Krzyż i wszedł do mrocznej, nieprzebytej puszczy. Nadchodziła burza, postanowił więc szukać schronienia. W jaskini, do której wszedł zastał starą kobietę. Z przerażeniem usłyszał, że jest ona matką zbója Madeja. Ten straszny człowiek nie darował nikomu życia, zabił nawet własnego ojca. Kobieta zlitowała się nad wędrowcem i ukryła go w jaskini. Wkrótce nadszedł Madej. Już chciał roztrzaskać głowę nieproszonego gościa, ale matka podała mu strawę. Ostatecznie rozbójnik, usłyszawszy opowiadanie chłopca, darował mu życie, pod warunkiem, że dowie się w piekle, jaką karę dla niego gotują.

W drodze powrotnej syn kupca miał to wszystko opowiedzieć.

Po długiej i męczącej wędrówce chłopiec doszedł do wrót piekieł.

Dotarł przed oblicze samego Lucypera i odebrał cyrograf. Przedtem jednak usłyszał, że jeżeli diabeł nie zwróci cyrografu, pójdzie na Madejowe łoże. Przypomniało mu to o obietnicy danej zbójowi i zapragnął je ujrzeć. Łoże było z żelaznej kraty, najeżone brzytwami, sztyletami, nożami i hakami. Z dołu buchały płomienie ognia, a z góry kapała rozpalona siarka. W jednym końcu łoża wisiały klamry do podtrzymywania głowy – a w drugim do skrępowania nóg. Kiedy po powrocie opowiedział o tym Madejowi, ten postanowił odbyć pokutę i zerwać ze zbójectwem.
Młodzieniec poprowadził rozbójnika na wzgórze między trzema jamami, gdzie były ukryte bogactwa Madeja. Wetknął w ziemię Madejową maczugę, kazał mu obok klęknąć i polecił codziennie schodzić na klęczkach do strumienia, nabierać wody w usta, a wodą tą podlewać zbrodnicze narzędzie. Po drodze rozdawać miał pieniądze ubogim. jeżeli maczuga zakwitnie i wyda owoce to zbrodnie zostaną odpuszczone, a chłopiec kiedy zostanie kapłanem – udzieli mu rozgrzeszenia.

Madej zaczął wypełniać zadaną pokutę.

Po 20 latach syn kupca został biskupem. Pewnego dnia przejeżdżał przez świętokrzyskie lasy. Poczuł wspaniały aromat jabłek, polecił więc dworzanom przynieść kilka owoców. Dworzanie wrócili mówiąc, że znaleźli jabłoń, ale nie daje ona zerwać żadnego jabłka. Obok drzewa zaś klęczy siwobrody starzec. Biskup przypomniał sobie przygodę z noclegiem i podążył pod jabłoń. Zbój poprosił o przyrzeczone rozgrzeszenie. Rozpoczęła się spowiedź. Po każdej wyznanej zbrodni, owoce na jabłoni zmieniały się w białe gołębie i ulatywały do nieba. Gdy zbój wyjawił zamordowanie swojego ojca, ostatnie jabłko zniknęło z drzewa. Gdy wreszcie otrzymał rozgrzeszenie, jego ciało rozsypało się w proch. Po tym wydarzeniu zostało powiedzenie „madejowe łoże”, na niewygodne łóżka i nazwa jednej z grot w Górach Świętokrzyskich – Jaskini Zbójeckiej w Łagowie. Tak to od swojego dawnego lokatora, zbója nad zbóje wzięła swoją nazwę Jaskinia Zbójecka.