Kulinaria

Kulinaria

to bliska nam materia. Kulinaria obejmują zarówno potrzebne produkty i ich pochodzenie i przygotowanie, przygotowanie potraw, rodzaje kuchni, kuchnie narodowe, regionalne. Kuchnia to szeroki temat, którego zasadniczym elementem jest sztuka kulinarna, przygotowanie konkretnych już potraw.

Nasze kulinaria,

które nazwaliśmy Świętokrzyskie Smaki, to tradycyjna kuchnia polska z akcentem regionalnym. To typowo świętokrzyska, domowa kuchnia. Kuchnia uniwersalna jak sądzić należy z wrażeń naszych Gości, którzy zdecydowali się poddać „eksperymentowi” żywienia. Goście z różnych rejonów Polski i świata zdecydowanie akceptowali to co otrzymywali do konsumpcji. Najczęstszą i chyba jak do tej pory jedyną „reklamacją” była wielkość podawanych potraw nie pasująca do często przesadzonej dbałości o kilogramy. Ale to też sprawa polskiej gościnności i charakteru świętokrzyskich gospodarstw agroturystycznych (świętokrzyska kuchnia). Gościnność „Gość w dom – pół litra na stole”. Czy jakoś podobnie.
Tak więc nasza tradycyjna kuchnia, nasze Świętokrzyskie Smaki to dbałość o jakość i pochodzenie produktów używanych do przyrządzania posiłków.

W większości produkty te to miejscowy produkt gospodarstw ekologicznych, w tym naszego gospodarstwa. Zasadniczym elementem naszych kulinariów to tradycyjny, domowy sposób przygotowania potraw z bardzo dobrej jakości produktów. Kulinaria jako zasadniczy element życia człowieka są przez nas doceniana i traktowane z szacunkiem. Szczególnie jeżeli chodzi o jakość używanych surowców (produktów). Trudno użyć słowa kulinaria w przypadku większości działań na rynku żywieniowym. Dlatego do tego określenia podchodzimy szacunkiem i nikomu nie przyjdzie na myśl produkt tak zwanego przemysłu spożywczego, czy kuchnia fastfoodów. Słowo kulinaria używamy raczej do kuchni wyższej jakości, bardziej wyrafinowanej i przyjaznej naszemu organizmowi. Z naszej strony dbałość o jakość użytych produktów i świeżość przygotowania potraw pozwala nam użyć w naszej reklamie tego okreslenia. Nie jest możliwe, aby potraw i ich przygotowania w agroturystyce nie traktować poważnie.

 

Kulinaria – użyte produkty, rodzaj kuchni, tradycje w przygotowywaniu potraw

Większość produktów i surowców używanych do przygotowania potraw pochodzi z naszego gospodarstwa ekologicznego lub z podobnych w charakterze gospodarstw. Np. mąka, kasze, płatki i większość warzyw pochodzi z takich właśnie upraw. Kiszenie, kwaszenia i przetwarzanie wykonujemy we własnym zakresie.

 

kulinaria, Świętokrzyskie Smaki kasza płatki mąka

kulinaria, Świętokrzyskie Smaki – kasza, płatki, mąka

kulinaria, Świętokrzyskie Smaki kiszenie ogorków

kulinaria, Świętokrzyskie Smaki – kiszenie ogórków