Nordic Walking

Tworca_nordic_walking_5626334

Nordic walking

Nordic walking i Świętokrzyskie Smaki.

Łagów i świętokrzyskie są znakomitym miejscem dla sympatyków chodzenia z kijkami.

Okolice Łagowa, jak i całe świętokrzyskie, to świetny teren do uprawiania spacerów z kijkami „narciarskimi”. Jeżeli skorzystasz z gościny w naszej agroturystyce pomożemy i udzielimy wskazówek w obraniu trasy wędrówki, można przemaszerować oznakowanymi szlakami pieszymi lub rowerowymi wybierając długość odcinka.
Około 20 lat temu Marko Kantaneva rozpoczął modę na nordic walking. Obecnie na świecie jest kilkadziesiąt milionów pasjonatów tej formy aktywnego wypoczynku i rekreacji. To świetna forma uprawiania turystyki i troski o zdrowie.  Przyjemne i pożyteczne. Gościu drogi, jeżeli do tego dołożysz pobyt w gospodarstwie agroturystycznym, kontakt z naturą, pyszne i najwyższej jakości jedzonko, atmosferę rodzinnego domu, będziesz w pełni usatysfakcjonowany.

Na jakie efekty możemy liczyć, regularnie uprawiając ten rodzaj marszu:

– spadek wagi, spalanie dużych ilości kalorii

– zwiększenie siły mięśni, podczas marszu z kijami pracuje około 90% mięśni całego ciała. Jogging uruchamia około 60% mięśni.
– dotlenienie organizmu, podczas treningu nordic walking organizm pobiera o 20% więcej tlenu niż w czasie zwykłego spaceru

– poprawa kondycji

– unormowanie ciśnienia krwi

– zmniejszenie bólów pleców, nordic walking łagodzi napięcie mięśniowe w okolicy ramion, barków i karku. Pomaga poprawić wady postawy, podczas marszu ciało przybiera najbardziej naturalną dla kręgosłupa pozycję. Używane w nordic walking kijki odciążają dolny odcinek pleców, zmniejszają również bóle w lędźwiach.

– przyspieszenie metabolizmu i ułatwienie trawienia, ruch na świeżym powietrzu przyspiesza pracę jelit i pomaga szybciej spalić kalorie

– odciążenie stawów, nacisk na stawy jest o około 10 kg mniejszy niż w przypadku gdy chodzimy bez nich. Nordic walking jest polecany osobom cierpiącym na reumatyzm jako bezpieczny sport, który łagodzi objawy bólu kości i stawów.

– marsz z kijkami to relaks i pozbycie się napięcia nagromadzonego w ciągu całego dnia

Od lat uważano spacery za sport służący zdrowiu w sposób optymalny, użycie kijków zmienia ten standard, sprawiając, że nordic walking dla zdrowia jest nr 1. Wydatek niewielki a przyjemność i korzyść dla zdrowia ogromna.

 

nordic walking - Góry Świętokrzyskie

 

Zapraszamy na aktywny wypoczynek sympatyków wypraw z kijkami do naszego ekologicznego gospodarstwa.
Krystyna i Zdzisław Pacyga