Ośrodki narciarskie

Ośrodki narciarskie – sporty zimowe w świętokrzyskim

Ośrodki narciarskie świętokrzyskie. Zimą w położonych w centralnej Polsce Górach Świętokrzyskich panują bardzo dobre warunki do aktywnego wypoczynku i odrobiny białego szaleństwa. Na niewysokich zboczach (najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, Łysica, wznosi się na 612 m n.p.m.) powstało aż siedem ośrodków narciarskich, które mieszczą się w Bałtowie, Bodzentynie, Kielcach (tu funkcjonują dwa ośrodki), Krajnie, Niestachowie i Tumlinie.

ośrodki narciarskie

ośrodki narciarskie

Trasy – ośrodki narciarskie

Każda z tras charakteryzuje się inną długością, szerokością i nachyleniem, dzięki czemu coś dla siebie znajdą zarówno początkujący, jak i średniozaawansowani. Zaawansowani narciarze powinni rozważyć świętokrzyskie stoki jako doskonałe miejsce do rozgrzewki przed białym szaleństwem na karkołomnych trasach w wyższych partiach górskich. Choć i dla nich nie zabraknie dawki adrenaliny na stromym zboczy kieleckiego Telegrafu. Ośrodki narciarskie Gór Świętokrzyskich są dosyć urozmaicone i różnego stopnia trudności.
Niezależnie od doświadczenia w sportach zimowych, wszyscy turyści z pewnością docenią przygotowanie infrastrukturalne jakie mają ośrodki narciarskie: wszystkie z nich są sztucznie naśnieżane i oświetlone, a przy ośrodkach działają wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie, punkty usługowe i gastronomiczne.

Białe szaleństwo można połączyć z dłuższym pobytem, dzięki usytuowanej w pobliżu większości wyciągów bazie noclegowej o zróżnicowanym standardzie i cenach, począwszy od gospodarstw agroturystycznych, przez schroniska młodzieżowe po hotele.


Kielce – Góra Telegraf
(408 m n.p.m.)

Na miłośników białego szaleństwa czeka nie lada niespodzianka. W tym sezonie planowane jest otwarcie nowego wyciągu krzesełkowego. Wyciąg będzie wsparty na 5 podporach. Będzie to kolejka krzesełkowa, czteroosobowa.  Jest ona przeznaczona nie tylko dla narciarzy lecz ma kursować cały rok. W lecie będą mogli z niej korzystać piesi i rowerzyści bowiem krzesełka zostaną wyposażone w uchwyty umożliwiające zamocowanie sprzętu.  Długość trasy pozostanie niezmieniona czyli 500 m, szerokość trasy zjazdowej zwiększy się do 70 m. Stok jest oświetlony, ma sztuczne naśnieżanie, jest ratrakowany. Przy dolnej stacji znajduje się serwis narciarski i wypożyczalnia sprzętu. W budynku stacji dolnej znajduje się karczma, a obok wyciągu jest duży parking.


Kielce – Góra Pierścienica (367 m n.p.m.)

Wyciąg na Pierścienicy znajduje się na terenie parku rekreacyjnego w południowej części Kielc, który przez mieszkańców miasta popularnie nazywany jest „Stadionem”. Wytyczono tu trasę o długości 500 m i różnicy poziomów 58 m, dzięki czemu stok doskonale nadaje się dla osób początkujących. W sezonie działa tu wypożyczalnia sprzętu, szkółka narciarska i kryte lodowisko. Goście obiektu z pewnością docenią znakomitą restaurację i nowy obiekt hotelowy, dostosowany wyglądem do otoczenia.

 

Szwajcaria bałtowska

Zimowa propozycja popularnego JuraParku Bałtów obejmuje 2 trasy o długości 340 i 570 metrów o różnicy poziomów nie przekraczającej 65 metrów. Na stoku działają trzy wyciągi: dwa na trasach i jeden na oślej łączce powstałej na potrzeby szkółki narciarskiej. Przy ośrodku działa wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, tor saneczkowy i bar z gorącymi posiłkami. Po szaleństwie na stoku można odpocząć korzystając z innych atrakcji Bałtowa (JuraPark, sośrodek jazdy konnej).

 

Wyciąg Baba Jaga (426 m n.p.m.)

Wyciąg narciarski na górze Miejskiej w okolicach Bodzentyna dysponuje dwoma wyciągami o długości 650 i 150 metrów. Przy ośrodku działa serwis i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, szkółka narciarska i karczma. Ośrodek znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

 

Ośrodek narciarski w Niestachowie (375 m n.p.m.)

Niestachów, miejscowość leząca u podnóża góry Otrocz, znajduje się 15 kilometrów od centrum Kielc. Przez wielu narciarzy ośrodek w Niestachowie zaliczany jest do najnowocześniejszych w regionie. Goście mają do dyspozycji aż pięć wyciągów o długości wahającej się od 80 do 450 metrów i średnim nachyleniu 13%. . Ośrodek wyposażony jest w elektroniczny system dostępu do wyciągów na karty zbliżeniowe. W Niestachowie działa wypożyczalnia nart i snowboardów, szkółka narciarska i bar. W Niestachowie prawdziwą furorę robi Snowtubing (zjazdy na specjalnych dmuchanych oponach).

 

Ośrodek „Sabat” w Krajnie (425 m n.p.m.)

Ośrodek narciarski znajduje się w pobliżu Łysicy, najwyższego wzniesienia Gór Świętokrzyskich. Z górnej stacji wyciągu rozciąga się jeden z piękniejszych widoków w Górach Świętokrzyskich na Dolinę Wilkowską i pasmo Łysogórskie. „Sabat” dysponuje jedną z najdłuższych tras w regionie (1 km), charakteryzująca się bardzo niewielką róznica poziomów, co czyni stok idealnym dla początkujących narciarzy. Do dyspozycji gości są dwa wyciągi orczykowe o długości 740 metrów. Monitorowany przez cała dobę ośrodek dysponuje wypożyczalnią sprzętu, szkółką i restauracją.

 

Tumlin – Góra Wykieńska (409 m n.p.m.)

W sezonie na zboczu Góry Wykieńskiej funkcjonują dwa wyciągi – orczyki talerzykowe. Narciarze mają do dyspozycji dwie trasy o długości 500 i 320 metrów przy róznicy poziomów 43 m. Przy ośrodku działa serwis i wypożyczalnia sprzętu, szkółka narciarska, bar z jedzeniem typu Fast food i parking.

 

 Wyciąg w Konarach


Nowo powstały ośrodek narciarski w  Konarach położony jest w malowniczej miejscowości w gminie Klimontów, nieopodal zabytkowego zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Goście mają do dyspozycji dwa wyciągi talerzowe, oraz wyciąg „ośla łączka”. Długość trasy zjazdowej wynosi 480 metrów, szerokość 60 metrów, a różnica poziomów to 80 metrów. Stok jest oświetlony. Ośrodek dysponuje bezpłatnym parkingiem, profesjonalnie wyposażoną wypożyczalnią sprzętu narciarskiego i snowboardowego.

 

Stok na Górze Słonecznej w sandomierskim Parku „Piszczele”

Rekreacyjny stok o długości 60m to zimowa atrakcja, która czeka na wszystkich w rekreacyjnej części Sandomierza – Parku Piszczele. Trasa narciarska stwarza doskonałe warunki do rozpoczęcia przygody z nartami lub snowboardem. Na stoku często organizowane są gry, konkursy i zabawy na śniegu.

 

Nasze Świętokrzyskie Smaki
Agroturystyka