grzyby

Grzyby i grzybobranie!

…na grzyby … Od 2 tygodni w okolicznych lasach trwa grzybowe szaleństwo. Grzybów jest w bród. Nie przesadzając, miejscami można je kosić kosą. Dominują zdecydowanie borowiki …

grzyby - Świętokrzyskie Smaki

grzyby – Świętokrzyskie Smaki

Tak naprawdę, trudno znaleźć grzyby inne jak borowiki. W niektórych zbiorowiskach można zebrać po kilkanaście zdrowiutkich prawdziwków. Co ciekawe, nawet wyrośnięte borowiki są zdrowiutkie.

Te maleńkie idą do słoików i zalewane są marynatą z przyprawami. Większe i duże po blanszowaniu w lekko osolonej wodzie zamrażamy. Zimą będą sosiki…mmm. Część przeznaczamy do suszenia, zasilą aromatem i smakiem potrawy w okresie jesienno-zimowym.

W lasach oczywiście pielgrzymki grzybiarzy. Można spotkać całe rodziny, które wybrały się na grzybobranie.

Kilka dni temu słysząc o rekordowym wysypie grzybów wybraliśmy się pochodzić po lesie. To co zastaliśmy, to był spory szok. Prawdziwki niemalże nie traciliśmy z oczu. W ciągu 2 godzin spaceru zebraliśmy to co widoczne jest na powyższym zdjęciu. Z tego co donieśliśmy do domu, żaden „grzybek” nie miał „białkowego wsadu”. W lesie spotkaliśmy wielu grzybiarzy, wszyscy zachwyceni cudem natury jaki się dzieje. I to chyba nie tylko w naszej okolicy.